piektdiena, 2012. gada 15. jūnijs

Apavi Britu muzejā

Kādu laiku atpakaļ devos un britu salu nelielā atpūtā. Protams, ka par kurpēm arī atpūtas laikā nespēju aizmirst. Bet šoreiz ārzemju māsas skatījos ne tik daudz veikalu katalogos, cik muzejos. Patiesību sakot vienā muzejā, vienā no pasaules lielākajiem muzejiem – Britu muzejā. Tiesa gan starp daudzajiem pieminekļiem, mūmijām un citiem brīnumiem apavu nebija daudz, bet šo to pamanīju gan.


Kā jau bieži mēdz teikt – mode visu laiku atgriežas. Bet bieži vien mēs neaizdomājamies, ka daži no apavu veidiem, ko šobrīd nēsājam tikuši nēsāti ne desmitiem, ne simtiem, bet pat tūkstošiem gadu senā pagātnē.
Piemēram, vasarā tik bieži sastopamās iešļūcenes (flip-flops, vjetnamki) tika valkātas jau senajā Ēģiptē.

Šādas palmu lapu sandales gan mūsdienās bieži neieraudzīsi.


Jau vairākus gadus populārās gladiatoru sandales ir nākušas no senās Romas. Šīs gan tādas ļoti bēdīgas, kā nekā vairākus tūkstošus gadu vecas (1. gs.)


Arī Romas impērijā modē bija iešļūcenes (8. - 9. gs.).
Šie apavi no Ēģiptes (Qasr Ibrim) 12. - 14. gs. atgādina mūsu pašu seno latviešu vīzes :) Šī ir nedaudz senāka – no 8. - 9. gs.

Ādas apavi arī tika izgatavoti jau sen, šī ādas kurpe nāk no Ēģiptes 3. -4. gs.

Tāpat kā iepriekšējā kurpe arī šīs ir sākotnēji bijušas violetas . Tātad ne tikai Ēģiptē, bet arī Lielbritānijā (Southfleet) 2. -3. gs. nēsājuši violetus apavus.
Šādas kurpes nēsāja 7.-9. gs Indijā .

Bet šādās kurpītes vēl pavisam nesen 20. gadsimtā (1991) Ēģiptē vilka kāzās.


Šie krāsainie mokasīni nākuši no Kanādas ziemeļiem. Līdz ar eiropiešu ienākšanu ādas apavus pamazām papildināja krāsainas vilnas izstrādājumi.









Roņa ādu varētu saukt par seno laiku Gorotex :) Tā bija izturīga pret mitrumu, no tās izgatavoja gan apģērbu, gan apavus. Šie roņādas zābaki tika nēsāti pavasarī-vasarā. Tiem ir kādi nieka 157 gadi.






Mūsdienās dāvina smalkus pulksteņus, bet 19. gadsimtā kā diplomātiska dāvana varēja būt arī apavi. Šādas krāsainas iešļūcenes Thomas Edward Bowdich saņēma savas vizītes laikā Āfrikā.





Bet šajā attēlā var aplūkot vīriešu apavus: zīda iešļūcene no Japānas, espadrile no Pirenejiem, ādas kurpe no Marokas un koka iešļūcenes no Indijas. Starp citu šie antīkajā Indijā populārie apavi joprojām ir Indijā pieprasīti.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru